Jak to rozliczyć? - księgowość wspólnot mieszkaniowych – rady

Wspólnota mieszkaniowa jest zajmującym przedmiotem rozważań , tak pod względem społecznym jak i finansowym. Idąc za definicją wspólnota mieszkaniowa to wspólnota właścicieli, których obiekty wchodzą w skład konkretnej nieruchomości. Warto dowiedzieć się więcej na temat jej finansów. Wspólnota tego typu powstaje z mocy prawa w chwili wyodrębnienia się wejściowego lokalu. Prowadzone są tu dwie księgi wieczyste: lokalowa i budynkowa. Wspólnota mieszkaniowa mimo, że nazywana jednostką organizacyjna nie posiadającą osobowości prawnej najczęściej jest zaopatrzona w organy, siedzibę REGON czy NIP, poza tym jest płatnikiem podatku dochodowego od person prawnych (CIT) od uzyskanych dochodów (poza zaliczkami lokatorów, w sensie właścicieli mieszkań).

zajrzyj tu
Twórca artykułu: katrien berckmoes
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Istnieją dwa typy wspólnot mieszkaniowych: małe i duże, obie działają na podstawie ustawy o posiadaniu lokali. Już po tej zwięzłej informacji wiemy, że rozliczanie wspólnot mieszkaniowych łódź to rzecz złożona (zwłaszcza w wielkich miastach takich jak Łódź, Warszawa czy Poznań). Wspólnoty mieszkaniowe nie muszą prowadzić ksiąg rachunkowych w imię z ustawą o rachunkowości. Do tego rodzaju działań są potrzebne jedynie tzw. „inne ewidencje”. Są one formą przez, którą rozliczanie wspólnot majątkowych jest łatwiejsze - ciąg dalszy. Pozwalają one na pominięcie nieistotnych podpunktów, z drugiej strony istnieje możliwość rozbudowania innych gałęzi istotnych dla WM. Gdy chodzi o rozliczanie wspólnot mieszkaniowych Łódź obejmuje rozlicznetypy kosztów.

Inne artykuły

Rosnące znaczenie jednego z najdawniejszych fachów

Dokumenty
Twórca artykułu: www.sxc.hu
Treści źródłowe: www.sxc.hu
Jedną z najdawniejszych zawodów świata jest księgowość. Archeologowie czasami znajdują tabliczki z notacjami handlowymi sprzed tysiąca lat. Od owych pierwszych zapisów rachunkowych ta działalność znacznie się skomplikowała oraz stała się oddzielną dziedziną nauki. Przede wszystkim jednakże zdobyła ona olbrzymie znaczenie praktyczne. Nie ma współcześnie dziedziny życia w jakiej jej reguł byśmy nie stosowali.


blok mieszkalny
Twórca artykułu: Dennis Adams
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Ogólnie można je rozdzielić na dwie grupy: koszty działania nieruchomości wspólnej (przykładowo media dostarczane do części publicznej, utrzymanie czystości, naprawy, ubezpieczenie) i koszty świadczeń prowadzonych do lokali według potrzeb indywidualnych właścicieli. Koszty nałożone na wspólnotę mieszkaniową podlegają rozliczeniu po zakończeniu roku obrotowego, którym dla wspólnoty jest rok kalendarzowy. W sprawozdaniu finansowym przedstawia się osiągane przychody, poniesione koszty oraz osiągnięty wynik, czyli różnicę między przychodami a kosztami. Do wyniku finansowego trzeba zaliczyć m .in.: wynik dotyczący wykorzystania, wyniki na poszczególnych typach mediów, wyniki tyczące się remontów. Rozliczenie łączne wspólnoty polega na tym, że osiągnięte przez wspólnotę rezultaty cząstkowe rozlicza się na poszczególnych właścicieli obiektów, których indywidualne rozliczenia razem składają się na wynik całej wspólnoty (poza funduszem remontowym).

Poczytaj więcej w treści (https://www.forsel.pl/) pokrewnego postu - są tam opublikowane niezwykle użyteczne informacje, które z pewnością docenisz w praktyce.


Środki, które nie zostały wykorzystane z danego roku nie podlegają rozliczeniu, przechodzą na kolejny rok. Łódź, Kraków, Poznań – polskie miasta usiane są wspólnotami mieszkaniowymi. W przypadku licznych wspólnot warto zwrócić się o wsparcie do wyspecjalizowanego biura rozliczeń lub wziąć księgową, która zna się na tego typu rachunkach, ewentualnie istnieje możliwość uczestnictwa w szkoleniu, wnoszącym wiele do tej tematyki. Wspólnota mieszkaniowa jest podmiotem specyficznym, dlatego warto być bardzo odpowiedzialnym podczas prowadzenia jej finansów. Ważne, by zarówno lokatorzy jak i zarząd byli o tym uprzedzeni.
21-02-17 07:30:11
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.