Hydrofory i ich reguły działania

Mają powszechne użycie, ale nie każdy z nas ma pojęcie, jak działają. Hydrofory możemy odnaleźć niemal w każdym gospodarstwie domowym, m.in.
hydrofor
Twórca artykułu: starsandspirals
Treści źródłowe: http://www.flickr.com


skóra
Twórca artykułu: Emily May
Treści źródłowe: http://www.flickr.com


służą do zasilania domków w wodę, nawadniania deszczówką ogrodów czy też odpompowywania wody (sprawdź informacje) z rozmaitych przestrzeni.
Hydrofor jest przyrządem, którego zadaniem jest zapewnienie niezmiennego ciśnienia wody w wodociągowej sieci. Pozwala na dostęp do wody w rozmaitych celach. Wyekwipowany jest w zbiornik wodny do zbierania wody a także w pompę hydroforową, jakiej funkcją jest wyparcie wody (https://zdrowie-dom.pl/jonizatory-wody/85-jonizator-wody-iontech-it-750.html) pod ciśnieniem. Całość uzupełniają też zwrotne zawory, odcinające jak też zawory bezpieczeństwa. Zbiornik hydroforu zostaje po części wypełniony wodą, z kolei nad jej powierzchnią znajduje się powietrze. Gdy włącza się pompę hydroforową, wtedy do zasobnika dopompowywana zostaje woda ze źródła, co powoduje, że przestrzeń zajmowana w zasobniku przez powietrze maleje, czyli dochodzi do jego sprężenia. Gdy hydrofor uzyska stosowne ciśnienie, wtenczas presostat, a więc czujnik różnicy ciśnień z przekaźnikiem wyłącza pompę. Gdy zostanie otwarty zawór, przykładowo kran, wtedy powietrze dokonuje wypchnięcia wody ze zbiornika, jaka przez rury oraz zawór wydostaje się z armatury. Po wydostaniu się wody z instalacji jej poziom w zbiorniku zmniejsza się, a tym samym zmniejsza się ciśnienie. Presostat uruchamia pompę hydroforową, ciśnienie zwiększa się i tym samym cykl się powtarza.
Aby otrzymać odpowiednią wydajność, używane pompy hydroforowe muszą posiadać większą wydajność niż maksymalny pobór wody spodziewany dla danego domu i instalacji. Wielkość zasobnika z kolei dobierana jest do ilości wody zużywanej przez użytkowników.
21-01-12 10:43:07
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.