Jak obecnie wygląda gospodarka odpadami w naszym kraju, rola sortowania śmieci w domach

Paradoksem obecnych czasów jest to, że im bardziej nowoczesne społeczeństwo, tym produkuje więcej odpadów. Ilość ich są ogromne, co więcej bardzo duża ich część jest wyrzucana na śmietniki i nie jest później w ogóle przetwarzana.


Wśród wytwarzanych przez współczesne społeczeństwa odpadów jedno z pierwszych miejsc zajmują najróżniejsze opakowania i butelki.

Jak uważasz? Czy znajdziesz dane na omawiany temat? Z pewnością tak - przejdź po tym linku oraz odszukaj informacje tu.

Produkowane są one najczęściej ze szkła, papieru i plastiku. O ile szkło i papier należą do surowców naturalnych, i je stosunkowo łatwo można przetworzyć, o tyle plastiki są już wielkim problemem dla naszej planety.

Wyrzucone gdzieś w jeziorach czy lasach będą tam leżały przez wiele tysięcy lat i nie rozpadną się. Niestety w naszym kraju, w przeciwieństwie do zachodnich sąsiadów, nadal świadomość w tym względzie jest bardzo niska. W związku z tym szkolenie z gospodarki odpadami (polecamy więcej w serwisie) przydałoby się każdej instytucji. Dla wielu osób rzucenie butelki czy plastikowego worka to rzecz zupełnie normalna. Szczęśliwie powoli się to zaczyna zmieniać, zwłaszcza że od niedawna zaczęły obowiązywać nowe zasady, znacznie regulujące zarządzanie odpadami.

kolorowe kosze na odpady
Twórca artykułu: m.a.r.c.
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Największą zmianą, którą zaproponowano w tym obszarze, to konieczność segregacji śmieci już na poziomie mieszkań i wiążąca się z tym organizacja ich wywozu. Obecnie trzeba do oddzielnych pojemników wyrzucać śmieci komunalne, których się nie da już przetworzyć, a oddzielnie wszystko to, co może być ponownie w jakiś sposób użyte. W przypadku gospodarstw indywidualnych odpady powinny znajdować się w oddzielnych, łatwych do rozróżnienia plastikowych workach, a w większych blokach służą do tego odpowiednie duże pojemniki.


Etap ten jest niezwykle ważny, bo jeśli mieszkańcy będą odpowiednio segregować wszystko już w swoich mieszkaniach, to przełoży się to na mniejszą ilość pracy w sortowniach, a co za tym idzie efektywniejsze wykorzystanie odpadów. W związku z tym że na samym początku obowiązywania przepisów wiele spraw nie uporządkowano do końca, to jeśli ktoś nie wiedział, jak ma to w praktyce wyglądać, to mógł się zapisać na gospodarka odpadami szkolenie, które mu mogło wiele spraw wyjaśnić.
20-06-24 07:46:10
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.