Jak rozumieć windykację? Czy to to samo co egzekucja komornicza? Co należy dowiedzieć się na ten temat?

Coraz większa ilość naszych rodaków zadłuża się w różnorodnych instytucjach finansowych, oferowana jest bowiem dosyć duża ilość różnych kredytów, pożyczek i chwilówek. Wszystko to jest dobre, dopóki spłacamy należności na czas, gorzej jak mamy problemy ze spłatą i nie możemy terminowo oddawać należności. W tego rodzaju sytuacji może się pojawić windykacja, jednakże dobrze mieć na uwadze, że windykacja nie jest tym samym, co egzekucja komornicza.


windykacja
Twórca artykułu: Andrius Repsys
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Choć najważniejszy cel zdaje się być identyczny, czyli odzyskanie należnych pieniędzy, to jednakowoż bazują one na zupełnie odmiennych prawach. Windykacja rzeczywiście jest typem mediacji między dłużnikiem a osobą albo instytucją, jaka zaoferowała pożyczkę (więcej: przydatne informacje na Najczęściej musi opierać się na dialogu oraz negocjacjach. Windykator, jaki reprezentuje konkretną jednostkę albo firmę, nie może zająć dóbr materialnych dłużnika. Robi zaś wszystko, ażeby dobrowolnie zgodził się na ugodę. Dzięki temu rzeczywisty jest kompromis, który uwzględnia potrzeby i możliwości jednej, jak i drugiej strony. Praktycznie więc wygląda to tak, że osoba, jaka pragnie odzyskać swoje pieniądze musi zwrócić się do firmy windykacyjnej, która na jej wniosek skontaktuje się z dłużnikiem. W większości okoliczności wierzyciel odzyskuje należne mu pieniądze, jakie są oczywiście pomniejszone o prowizję. To na pewno wygodne, bo taki klient nie musi zajmować się całym procesem osobiście. Są dwie najbardziej znane rodzaje windykacji. Pierwsza z nich jest polubowna, czyli polega na wysyłaniu monitów oraz systematycznym przypominaniu dłużnikowi, że powinien oddać należne ratę (zobacz sprawdź naszą propozycję). Kolejna jest bardziej zaawansowana - sądowa, bowiem jak nie zadziała polubowny sposób, to firma windykacyjna może skierować sprawę do sądu. W tego typu sytuacji sąd (zobacz koniecznie - adwokat oleśnica alimenty) może zarządzić zwrot dóbr, natomiast do akcji wkroczy komornik.


długi
Twórca artykułu: Kat R
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Dla dłużnika oczywiście zawsze najlepszym wyjściem będzie windykacja polubowna, bo istnieje szansa, iż będziemy w stanie dogadać i nie popaść w następne kłopoty. Najlepiej także pamiętać, że zarówno wierzycielowi, ale także reprezentującej go firmie windykacyjnej, ostatecznie zależy na odzyskaniu pieniędzy. W ten sposób więc będą robić wszystko, żeby dłużnik był w stanie spłacać swoje zobowiązanie, choćby w ratach. Jak więc widzimy windykacja nie jest tak straszna jak egzekucja komornicza, bo podczas jej trwania dłużnik ma szansę, aby bez sądu oddać pieniądze.
20-08-04 07:47:05
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.